Kaba vakum pompaları, vakum sisteminin kütle spesifik özellikleri üzerindeki önemli bir parçasıdır, ancak birçok laboratuvarda, kütle spesifikasyon çalışmasında bir sorun tespit edildiğinde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bununla ilgili sistem standart aksesuarlarını kontrol etmeniz gerekebilir.


Sistemin Standart Aksesuarları:


Fan:  İstenilen Debi ve basıncı karşılamaya yönelik, santrifüj tip, standartlara uygun, direkt motoru ile sessiz ve titreşimsiz çalışacak şekilde üretilmektedir. Fan motorları standart olarak Yağ dumanı emiş sistemlerinde bulunan çelik sacdan mamüldür. Özel tezgahlarda dinamik ve statik balansları alınmıştır.


Aşama Filtre: 4 aşamalı filtrasyonun ilk aşamasında yer alan filtrelerdir. Metal filtreler, filtreye gelen kirli hava içerisinde yer alan kaba yağ damlalarını yoğuşturarak filtreler. Su ile yıkanarak temizlenebilir ve tekrar tekrar kullanılabilir. Herhangi bir şekilde aşınma oluşursa değiştirilmelidir.


 Manometre:  filtrenin önünde ve arkasında yer alan probları ile fark basınç ölçümü yapar. Fark basıncın artması filtre doluluğunun arttığını gösterir. 3 aşama filtrelerin değişim zamanını anlamak için kullanılmaktadır.


Mesh filrte:  Mesh filtreler, 2. aşama filtreleridir. Metal filtreden geçebilen yağ damlaları alüminyumdan mamül mesh filtrelere gelir. Kirli hava mesh içerisinden geçerken filtrelenir. Su ile yıkanabilir. İçerisinde yer alan meshler zarar görürse değiştirilmelidir.


 3. aşama filrte:  aşamalı filtrasyonun son aşamasını gerçekleştiren ve solunabilir havayı sağlayan filtrelerdir. Yüksek teknolojiye ve verime sahiptirler. Coalescer filtreler en ince yağ damlalarını tutarak fabrika havanızı temiz tutmaya yardımcı olur.


Hepa Filtre: Hepa Filtreler, sahip oldukları yüksek filtrasyon sınıfı sayesinde, hepa filtrasyon gereken ortamlarda tercih edilmektedir. Boyutları yağ buharı filtrenizin kapasitesine göre farklılık göstermektedir.