Yağ buharları kuşkusuz ki çalışan alandaki verimliliği ve temizliği en alt seviyelere kadar indirmektedir. Bu verimliliğin düşmesinde en büyük rolü üstlenen yağ buharları ekipmanlarda, ürünler de ve yağlı tesislerde ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda kirlenmiş olan devre kartlarının temizlenmemesi sonucunda da ortaya yağ buharları çıkabilmektedir. Ortaya çıkan bu buharlar hem çalışma yapılan ortamda nefes alıp vermeyi zorlaştıracak hem de yapılan işin kalitesini düşürecektir.

Talaşlı ürünlerin imalatında yapılan birtakım çalışmalar ortaya yağ buharlarını çıkartmaktadır. Bu durumdan en çok etkilenen personeller arasında makine operatörleri geliyor. Diğer çalışanlara oranla buhara daha çok maruz kalan bu kişiler başlarda baş ağrısı, öksürme gibi hastalıklarla boğuşurken bu durum ilerleyen zamanlarda solunum yolu hastalıklarına kadar gidebilmektedir. Bunların yanı sıra bu buharlar ortamın kaygan bir alan olmasına da sebebiyet vermektedir. Bu durum beraberinde istenmeyen iş kazalarının olmasına neden olabilmektedir.

Bu zararlı olan buharlara yoğun bir şekilde maruz kalmak insan sağlığını büyük oranda zarar vermektedir ki bu personeller açısından çok iyi bilinmektedir. İçerisinde birçok gizli katkı maddesi bunun bu buharların ortama yayılmadan hemen çekilmesi gereklidir. Bu çekme işlemi içinde imdadımıza yağ buharı emiş sistemleri koşuyor. Bu sistemlerin yağ buharını çekme de oldukça etkili olması ürünün birçok sektörde kullanılmasını sağlamıştır. Her geçen kullanımını daha da arttıran bu sistemlerin yararlarını aşağıdan daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Yağ Buharı Emiş Sistemlerinin Yararları

Yağ buharı emiş sistemlerin kuşkusuz ki birçok yararı bulunmaktadır. Bunlardan en önemli olanı insan sağlığını riske atmamasıdır. Bu işlem için ortamda bulunan kirli havayı haznesinde biriktirip filtreledikten sonra ortama tekrardan bırakan sistem ortamdaki verimliliği büyük ölçüde arttırmaktadır. Bu verimlilik artışı beraberinde yapılan işin kalitesini de arttıracaktır.

Rahat nefes alıp verebilen bir ortamda çalışan personeller bu durumu aynı şekilde işlerini de yansıtacaktır. Yapılan işlerde oldukça verimli olacak olan personeller yapılan işlemlerin hızlanmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda bu sistemler kirli havayı filtrelendikten sonra ortama tekrardan bırakması çevreye verilen zararın azalmasını da sağlayacaktır.

Kirden dolayı makinelerde oluşan tortu makinelerin işleyişini yavaşlatmaktadır. Performansı düşmüş makinelerin aynı şekilde kullanım ömrü de azalacaktır. Bu sorunu ortadan kaldırıp makinenin performansını arttıran bu sistemler aynı zamanda makinelerde oluşan tortuyu ortadan kaldıracaktır. Buda yapılan işin kalitesini arttırmada büyük bir rol üstlenecektir.