Fabrika işletme merkezlerinde yoğun iş yapıldığından dolayı yağ dumanına personeller oldukça maruz kalmaktadır. Bu yoğun yağ oluşumunun engellenmesi zor olduğundan dolayı bu buharlar insan sağlığı ve çevresi için oldukça tehlikelidir. Bu sorundan kurtulmak için yağın emilmesi i lazımdır. Emilen yağ çalışma ortamındaki verimliliği arttırmasının yanı sıra personellerin sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca bu yağların ortama tekrardan kazandırmak isteyen firma sahipleri yağ buharı emiş sistemlerinden yararlanmaktadır. Yağın tekrardan ortama kazandırılması maliyeti ortadan kaldıracaktır.

Yağ Buharları Nasıl Oluşur?

Firmalar da malzeme işlemlerinin yapılması sırasın da tezgahlardan yağ buharları oluşmaktadır. Yağ buharının çıkmasına sebeplerinden biri de makinalar da bulunan çarkların yüksek hızla dönmesidir. Hızla dönen çarklar zamanla yağlanacak buda etrafa yağ buharlara çıkmasına sebebiyet verecektir.

Yağ Buharı Zararları Nelerdir?

Yağ buharları giderilmedikleri sürece hem makinalara hem de çalışan personellere zarar vermektedir. Makinalarınızı kullanılmaz hale getiren bu yağlar bu işlemi zamanla üzerine yapışan tortularla yapmaktadır. Bu tortular makinaların ömrünü ve performansına büyük oranda zarar vermektedir. Makinaların yanı sıra personellerin hastalanmasına da olanak veren yağların temizlenmesi lazımdır. Bu temizleme işlemi için Yağ buharı emiş sistemlerine ihtiyaç vardır. Bu sistemlerin ne olduğunu ne işe yaradığını aşağıdan bulabilirsiniz.

Yağ Buharı Emiş Sistemleri

Yağ buharı emiş sistemleri toz ve duman vb. gibi tehlikelerden arınmasını yani yağ buharlarını çekmekle görevlidir. Hortumlar yardımıyla bu işlemi gerçekleştiren bu sistemler buharın çevreye yayılmadan hemen çekmektedir. Bu sistemler kullanılmadığı taktirde ortam nefes alınamaz bir ortama dönüşecektir. Zamanla makinelerde biriken tortu makinaların performansını da düşürecektir. Ayrıca bu tortular yerleri kaygan bir zemine dönüştürmektedir. Bu zemin personeller açısından iş kazaların olmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için bu sistemleri tercih etmeliyiz.

Yağ Buharı Emiş Sistemlerinin Faydaları Nelerdir?

Firmalarınız da çalışan personeller açısından temiz hava sağlamaktadır ve bunun yanı sıra tehlikeli sıvılarda maruz kalma oranınız azalacaktır. Daha çok kapalı alanlarda çalışan çalışanların işine gelen bu sistemler ortamın daha verimli olmasına katkı sağlayacaktır. Makinaların bakım gibi maliyetlerini de azaltan bu ürünler günümüzde birçok fabrika, endüstri gibi sektörlerde kullanılmaktadır. Bu alanların yanı sıra yağ buharına maruz kalan tüm ortamlarda bu ürünü görmek mümkün. Parça kalitesini de büyük oranda arttıran bu cihazlar makinaların ömrünün artmasında büyük rol oynayacaktır.