Yağ Buharı Emiş Nedir?

Endüstriyel çalışma ortamlarında metal işleme ve kesme işlevleri sırasında makinaların yağlanması veya soğutulması için kullanılan sıvıların buharlaşması sonucu oluşan zararlı buharların tamamına yağ buharı denmektedir. Kısaca yağ buharı yüksek hızda dönen çarkların yağlanması sonucunda oluşan buharlardır.

Yağ Buharının Zararları Nelerdir?

     * Yağ buharı içerisinde insan derisini yakabilecek nitelikte zararlı birçok kimyasal madde vardır. Bu maddelere temas edildiğinde insan cildinde ciddi derecede zararlar vermektedir. Bu zararların en başında tahrişlenme gelmektedir.

     * Tesis içerisinde çalışan personelin solunum yolu hastalıklarına yakalanmasına neden olmaktadır. Bu sorun ile tesis de çalışan kişilerin rahat bir şekilde solunum yapmasının önüne geçmektedir.

     * Yağ buharı kansorejen maddeleri içerisinde barındırdığı için insan sağlığını tehlikeye atmaktadır.

     * Yağ buharları tesis içerisinde bulunan cihazların ve ürünlerin kullanılamaz bir hale gelmesini sağlamaktadır. Makinaların üstüne yapışan yağ buharları tortulanmaya sebep olacaktır. Bu da makinalarınızın ömrünü kısaltacaktır. Bu durum maliyet açısından da birçok şirketin korkulu rüyası olmaktadır. 

     Yukarda belirtmiş olduğumuz zararlardan kurtulmanın en basit yolu yağ buharı emiş sistemlerinden birine sahip olmaktır. Yağ buharı emiş sistemleri ile tesis içerisinde bulunan makinaların yanı sıra personellinde sağlığını koruyabilirsiniz. Makine ve insan sağlığını korumak maliyetlerin düşmesine de olanak sağlayacaktır.

     Yağ buharı emiş sistemleri havada bulunan yağ buharının filtrelenmesini sağlayan bir kartuş filtresi ile oluşmaktadır. Bu filtre havada bulunan yağ buharının, sis buharlarının kolay bir şekilde emilimini sağlayarak sağlıklı bir çalışma ortamı yaratmaktadır. Yağ buharı emiş sistemleri kolay kullanılabilir özelliği ile kullanıcılarına kolaylık sağlamaktadır. Monte edilebilir özelliği ile belirli bir nokta içerisinde bulunan yağ buharını kolay bir şekilde filtrelenebilir. Bazı durumlarda yere yapışan yağ buharları kaygan bir zemin oluşumuna sebep olmaktadır. Bu da personelin düşmesine neden olabilir. Bu gibi sorunların ortadan kaldırılması için yağ buharı emiş sistemleri kullanılmaktadır.