Kaynakta Tehlikeler

 

Kaynak dumanı solunumu son derece zararlıdır ve akciğeri büyük tehlikelere maruz bırakır. Kaynak dumanı, küçük boyutlarının solunum sistemine girmesi nedeniyle toz ve gaz moleküllerinin bir karışımından oluşur.

 

Dumanların bileşimi ilgili kaynak yöntemine ve kaynak yapılacak malzemeye bağlıdır. Özellikle metal ark kaynağında büyük miktarlarda metal tozu açığa çıkar.

Kaynak dumanındaki parçacıklar ne kadar büyük? 
Kaynak dumanındaki partiküller yaklaşık 0.0001 mm boyutlarındadır. Parçacıkların yüksek konsantrasyonu nedeniyle, duman veya toz olarak görünür hale gelirler. Bu dumanlar solunum sistemi ve solunum yolu için büyük bir yük olduğu için akciğer fonksiyonunun zayıflamasına yol açar.

Paslanmaz çeliği kaynatırken oluşan tehlikeler

Paslanmaz çeliğin kaynağı sırasında, diğerlerinin yanı sıra krom ve nikel açığa çıkar. Bu maddeler kanserojen ve kanser geliştirir.

Solunum kaynağı dumanlarına bağlı semptomlar

Yorgunluk ,Solunum sıkıntısı ,Nefes darlığı, Bronşit, Göz tahrişi, Işığa duyarlılık


Ayrıca ozon kaynak ile yaratılır! 
Ozon, özellikle gaz arkı ile kaynak yaparken kullanılan yüksek sıcaklıklar tarafından oluşturulur. Bu genellikle kaynakçıların solunum sisteminde semptomlara neden olur.

Kaynak sırasında geniş çaplı zehirlenme
Kullanılmış alaşımlara bağlı olarak, kaynakçılar çeşitli zehirli maddelere maruz kalabilirler, örn.manganez oksit, kurşun oksit ve kadmiyum oksit. Galvanizli sacların kaynatılması sırasında, solunan hava, pirinç dumanı veya çinko sarması olarak adlandırılan metal dumanı ateşine neden olur.

Metal duman ateşinin belirtileri: Semptomlar nonspesifiktir, ancak genellikle grip gibi şunları içerir: Ateş, titreme, mide bulantısı, baş ağrısı, yorgunluk, kas ağrıları ve eklem ağrıları.

Semptomlar normal olarak 24 ila 48 saat içerisinde ortadan kalkacak ve metal dumanı ateşinden mustarip biri, hava şartlarında hala biraz hissedilmesine rağmen, ertesi gün işe yeterli derecede geri dönüşü hissedecektir.

Kaynak nedeniyle oluşan hastalıklara karşı çare: Kaynaktan kaynaklanan hastalıkların
etkin bir şekilde önlenmesi ancak uygun ve etkili bir ekstraksiyon sistemi ile sağlanabilir. Burada, havanın solunmadan önce maksimum etki için tercihen kaynakta (kaynak ekstraksiyonu) ekstrakte edilmesi gerektiği belirtilmelidir.

Kaynak dumanını azaltmak için birincil yöntemler

Kaynak dumanı emiş kollarıyla birlikte zararlı kaynak dumanlarını ortadan emilerek kaldırabiliriz.