Kaynak işinde çalışanların en büyük sıkıntılarında biri yoğun bir şekilde dumana maruz kalmalarıdır. Argon kaynak yapan kişiler bu duruma diğer kaynakçılara oranla daha çok maruz kalmaktadır. Kaynak işlemi yapılırken ortaya çıkan bu dumanlar içerisinde toz barındırdığından dolayı insan sağlığına oldukça zararlıdır. Bu zararı ortadan kaldırmak için kaynak dumanı emiş sistemleri tercih edilmektedir. Bu sistemlerin yanı sıra özel olarak tasarlanmış davlumbazlarda dumanı içerisine çekme de oldukça etkilidir. Bu sistemler kullanılmadığında personeller çalıştıkları ortamda hem sağlıklarından olacak hem de yaptıkları işlerde yeterli verimliliği gösteremeyeceklerdir.

Kaynak Dumanı Emiş Sistemleri Fiyatları

Bu sistemler her ne kadar çalışılan ortamdaki havayı temizlese de maliyet açısından işverenlere biraz tuzlu gelebilmektedir. Bu fiyatlar firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Ayrıca fiyatlandırma makinenin gücüne göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Ürünlerde hava debisi büyüklüğü ne kadar yüksekse maliyet o kadar fazla olacaktır. Fakat hava debisi düşükse ihtiyaç duyulan güç de azalacak buda daha az emiş gücüne sahip makine olacaktır. Emiş gücü düşük olan makinelerde daha ucuz ve cep dostu olacaktır. Bu durum dikkate alınarak cihaz seçimi yapıldığında maliyetten büyük oranda tasarruf edilmiş olunacaktır.

Kaynak Dumanını Zararları

Bu dumanlar insan sağlığının yanı sıra çevreye de büyük oranda zarar vermektedir. Bilinçsizce dışarıya salınan pis gazlar ortamda çalışan personellerin yanı sıra çevrede yaşayan diğer insanlarında sağlığını tehlikeye atacaktır. Bu gibi kötü durumların yaşanmaması için kirli hava atmosfere verilmeden önce filtrelenmesi lazımdır. Bu filtreleme işlemi için imdadımıza kaynak dumanı emiş sistemleri koşuyor. Bu bilgilerin yanı sıra çevreye ve insan sağlığına zararı olduğundan dolayı çevre bakanlığı sık sık denetimler gerçekleştirmektedir. Bu denetimden geçemeyen firmalar büyük yaptırımlara maruz kalmaktadır.

İnsan sağlığı, çevreye sağlığının yan sıra bu sistemler makinelerin performansını büyük oranda etkilemektedir. Dumanların zamanla ortamda oluşturduğu pislikler makinelerde tortu oluşumuna sebebiyet vermektedir. Bu sorunu çözmede bu sistemler bizlerin işine oldukça yarayacaktır. Sistem ürünü bu dertten kurtarmasının yanı sıra makinenin kullanım ömrünü ve performansını da arttıracaktır.