Mühendislik kontroller tamamlandıktan sonra, bir  sonraki adım, duman çıkarma yoluyla dumana maruz kalmayı azaltmaktır. 


Endüstriyel ortam veya itme / çekme havalandırma sistemleri, tüm atölyeyi korumak için tasarlanmıştır; bu, diğer çalışanlar kaynak faaliyetine çok yakınsa önemlidir.


Bununla birlikte, bu sistemler özellikle uzun tavanlı binalarda parçacıkların giderilmesinde yetersiz olabilir. Kaynakçının acil soluma bölgesini korumazlar ve çoğunlukla binalarda değişiklik yapılmasını gerektiren, uygulanması pahalı olabilir. Kaynak dumanları doğal olarak yükselirken, sonunda düzleşir ve yüzeye inerler.


Ortam havalandırmasının aksine, kaynak yakalama cihazları bir işçinin solunum bölgesine ulaşmadan önce kaynaktaki kirlenmiş havayı temizler, bu nedenle bu tür sistemler genellikle kaynak dumanı kontrolü için en iyi yöntemdir.


Bu cihazlar taşınabilir, sabit, duvara monte edilmiş veya merkezi bir endüstriyel sistemin parçası olabilir . Geleneksel davlumbazlara sahip olabilirler veya duman tabancalarında olduğu gibi, kaynak torçuna entegre edilebilirler.


Hepsi, her bir dakikada çıkardıkları kübik ayakların miktarına göre derecelendirilir.


Filtre Temizliği:


Filtre temizliği başka bir faktördür. Bazı filtrasyon sistemlerinin tek kullanımlık filtreleri vardır; diğerleri manuel temizlik, kendi kendini temizleme veya otomatik / çevrimiçi temizleme fonksiyonlarına sahiptir. Tek kullanımlık filtre sistemleri ile karşılaştırıldığında, kendi kendini temizleyen ve otomatik modeller daha ön plana çıkıyor, ancak özellikle de tek kullanımlık filtrelerin maliyetini hesaba kattığınızda, zamanla daha uygun maliyetli olabilir.


Vakum gücü:


Kaynak yakalama sistemleri, düşük vakumlu / yüksek hacimli veya yüksek vakumlu / düşük hacimli olarak sınıflandırılır. 


Düşük Vakum Yüksek Hacim:


Düşük vakumlu / yüksek hacimli sistemler, büyük bir hava hacmini, ancak genellikle düşük vakum basınçlarında işler. Bu kaynak yakalama cihazlarının daha uzun bir yakalama mesafesi vardır, yani gerçek kaynak işleminden daha uzak bir mesafede dumanları etkin bir şekilde yakalayabilirler.


Yüksek Vakum Düşük hacim:


Diğer yandan, yüksek vakumlu / düşük hacimli sistemler, daha kısa çekim mesafelerine sahiptir ve bu nedenle gerçek kaynağa yakın yerleştirilmelidir. Yüksek vakumlu hareket tipik olarak bir duman çıkarma tabancası veya bir meme gibi küçük bir ek parça vasıtasıyla gerçekleşir. Bu sistemlerde hava akışı, bir elektrikli süpürgede olduğu gibi. Çoğu, dar alanlarda kaynak yapmaktan kaynaklanan dumanı çıkarmak için ideal olan küçük hortumlara ve kanallara sahiptir.


Her iki tipinde kendisine göre artı ve eksi yanları bulunmaktadır.