Bakım ipuçları
Herhangi bir kaynak ekipmanında olduğu gibi, duman çıkarma kolları koruyucu bakımdan faydalanır. İyi bir elektrik akışı sağlamak için duman çıkarma tabancasının uzunluğu boyunca sıkı bağlantıları düzenli olarak kontrol edin.  Elektrik direncini en aza indirgemek, tutarlı kaynak kalitesinin sağlanmasına yardımcı olur ve ön uçtaki sarf malzemelerinin  kontak ucu, nozul ve difüzörün zamanından önce arızalanmasını önler.    

Tıkanıklık sorunu:

Sıkıştırma tıkanıklığı belirtileri için meme ucunu ve temas ucunu sık sık kontrol edin, çünkü bu tür birikmeler koruyucu gaz akışını engelleyebilir ve sonuçta yeniden işlenmesi gereken kaynak kusurlarına neden olabilir.

 Sıçrama oluşumu, sarf malzemelerinin zamanından önce arızalanmasına da neden olabilir. Kir oluşumu ortaya çıkarsa, sarf malzemelerini değiştirin veya üreticinin tavsiyesine göre temizleyin. Bazı durumlarda, nozulu çevreleyen örtü ayrıca, serpintiden arındırılmış veya temizlenmelidir.

Hasar tespiti değişim ve onarım:

Optimum kaynak dumanı emiş  kapasitesi sağlamak için, vakum hortumunu emiş kaybına yol açabilecek kesikler veya kıvrımlar dahil olmak üzere düzenli olarak hasar açısından inceleyin. Hasarlı bir vakum hortumunu gerektiği gibi değiştirin ve üreticinin ve / veya endüstriyel hijyenistlerin talimatlarına göre atın.

Sapı çatlaklar veya eksik vidalar açısından görsel olarak inceleyin ve ayrıca tabancanın tetiğinin yapışmamasını ya da başka bir şekilde arızalandığını kontrol edin. Bu bileşenleri gerektiği şekilde değiştirin veya onarın. 

Son olarak, astar üzerinde bakım da önemlidir. Vakum hortumunda olduğu gibi, kaynak teli değişimi sırasında veya tüpten tabanca çıkarılırken olası tıkanıklıkları gidermek için basınçlı hava kullanın. Astardan herhangi bir pisliği temizlemek için birkaç dakika daha fazla harcama yapmak, tıkanıklıklardan kaynaklanabilecek kaynak kusurları ve ekipman sorunlarının giderilmesinden çok daha fazla zaman tasarrufu sağlayabilir. 

 Bakım veya duman çıkarma tabancası kullanmanın başka bir yönünden şüphe duyduğunuzda, herhangi bir soru veya kaygıyı gidermek için güvenilir bir kaynak dağıtıcısı, sertifikalı endüstriyel hijyenist ve / veya duman çıkarma tabancası üreticisi ile çalışmayı düşünün. Bu ekipmanın doğru kullanımı, optimum sonuçların sağlanmasına yardımcı olur ve kaynak ortamının güvenliğini ve konforunu iyileştirir.