Egzoz dumanları, ulaşımı kolaylaştırmakta olan ve birçok kişi tarafından kullanılan araçlar tarafından çevreye salınan zararlı dumanların tümüne verilen addır. Egzoz dumanları hayatımızın hemen her alanında olan araçlar tarafından ortaya çıkan zararlı dumanlardır. Hayatımızın her alanında ve birçok kişi tarafından kullanılan araçların sayısının fazla olması ortaya çıkmakta olan egzoz dumanlarının da fazlalaşmasına neden olmaktadır. Bu zararlı dumanlar günlük hayata kullanmış olduğumuz araçların yanı sıra çeşitli endüstriyel çalışma ortamlarında kullanılmakta olan motorlu makinalar tarafından da ortaya çıkmaktadır. Bu durum endüstriyel çalışma ortamlarının hava şartlarını olumsuz yönde etkilemelerinin yanı sıra çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu sağlık sorunlarına direk olarak maruz kalan personeller işletmelerin personel kaybına ve çeşitli maliyetler ile karşılaşmasına neden olmaktadır.

Egzoz dumanları araçlar tarafından çevreye salındığında birçok sorun ile karşılaşılmaktadır. Egzoz dumanları çevreye salındığından sonra hem çevreye hem de insanlara oldukça zarar vermektedir. Motorlu araçların benzin ve mazot gibi yakıtların, araçlar tarafından yakılması sonucu ortaya çıkan bu zararlı dumanlar içerisinde oldukça tehlikeli maddeler barındırmaktadır. Bu maddelerin en başında; karbonmonoksit, karbondioksit ve azotoksit gibi zararlı gazlar barındırmaktadır. İnsanlar tarafından bu zararlı gazlar solunduğunda çeşitli hastalıklar yaratabilmektedir. Bu hastalıklar, solunum yolu hastalıkları ve kanser hastalığıdır. Bu sağlık sorunları ile karşılaşan kişilerin yaşama ömrü de oldukça kısalmaktadır.

Egzoz dumanlarının insanların sağlıklarını olumsuz yönde etkilemesinin yanı sıra çevre de bulunan ağaçlara da oldukça zarar vermektedir. Egzoz dumanına maruz kalan ağaçlar ve bitkiler kurumasının yanı sıra gün geçtikçe azalmaktadır. Bu durum hava kirliliğinin artmasına neden olmaktadır. Küresel ısınmaya da neden olan egzoz dumanları insanların yaşama alanlarını oldukça daraltmaktadır.

Egzoz dumanları araçlarınızın sürekli bakım altında olmasına neden olmaktadır. Egzoz dumanlarından oluşmakta olan sorunları en aza indirmek için egzoz dumanı emiş sistemleri kullanılmaktadır. Egzoz dumanı emiş sistemleri sayesinde araçların bakım maliyetlerinin düşmesinin yanı sıra egzoz dumanı ile oluşmakta olan sorunlarını en aza indirebilirsiniz. Egzoz dumanı emiş sistemleri ile araçlarınız ile çevreye vermiş olduğunuz zararları da en aza indirebilirsiniz.