Endüstriyel alanlardaki dumanlar insan sağlığına zarar verir niteliktedirler.

Bu işlemler sonucunda ortaya çıkan toz ve dumanın  " Duman Ve Toz Emiş Sistemleri " emilip ortamın hava ve oksijen durumunu iyi bir şekilde dengelemesi gerekmektedir.

Aksi takdirde personellerin sağlığı büyük oranda tehlikeye girecektir ve bu çalışma performanslarını da kötüye etkileyecek bir unsurdur.

Duman Ve Tozdan Kurtulmak İçin Ne yapmalıyız?

Duman ve tozdan kurtulmak için bu iş için özel üretilmiş olan duman ve toz emiş sistemlerinden kullanmamız gereklidir.

Bu Sistemler  Bize Ne Sağlar?

Bu sistemlerden kullanarak  hem çevreyi hem personel sağlığını hem de fabrika önünden geçen vatandaşın sağlığını kısacası tüm canlıların sağlığını korumuş oluruz.

Çalışma Prensibi:

Duman ve toz emiş sistemi  bir alıcı hızından sonra enjektör memesinden pompayla bir vakum oluşturulur. Bu sayede tozu ve dumanı emer.

Enjektör nozul elle kolayca uyacak şekilde değiştirilebilir.

Farklı toz, duman tipleri veya toz miktarına karşı farklı bir sistemle çalışırlar.

Sistem :

Mahal içindeki tozlar ve kokular sakıncalı olduğu zaman hava yenilenme veya değişim sayısının arttırılması suretiyle bu sakınca bir ölçüde önlenebilir.

 Fakat bu çare, genel olarak ekonomik bir çözüm yolu olmaktan uzaktır. Özellikle tozların ortadan kaldırılması söz konusu olduğu zaman, hava yenilenme veya değişim sayısının arttırılması bazı hallerde işe yaramaz. En uygun çözüm yolu, bu sakıncanın çıktığı kaynakta giderilmesi ve önlenmesidir.

Normal olarak, bu sonucun sağlanması için, yer  içinde toz ve duman çıkışına yol açan tesisleri mümkün mertebe en iyi çevreleyen bir emiş  sisteminin ön görülmesi ve yer içindeki havanın bu bölgeden alınıp emiş sistemi aracılığı ile dışarı atılması gerekir.  Ancak davlumbaz sistemine giren havanın hızı, tozların ve dumanların emiş sisteminin  alt kısmından yerin diğer bölgelerine savrulmasını önleyecek ölçüde olmalıdır. Öyle bir toplayıcı kanal sistemi tasarlanmalıdır ki, tozlar ve dumanlar bu kanal sistemine tatlı ve yumuşak bir şekilde yönelmeli ve daha sonra dışarı atılmalıdır.

Sistemin avantajı:

Etraftaki toz daha  az havada dolaşır. Esnek borusu rahatça hareket ettirilebilir. Bu sayede görünmeyen yerlerdeki tozlara boruyu yaklaştırarak o duman ve tozlardan da kurtulabilirsiniz.