Endüstriyel havalandırma ekipmanı satın alma aşamasında, toz toplayıcının yeteneklerini uygun şekilde değerlendirmek zor olabilir. 

Fakat etkili bir havalandırma sistemi oluşturmak, partikülleri ve kirleticilerinden  taşıyan hava akışı dinamiklerine üretilen toz ve duman türünden çok çeşitli değişkenlerin dikkate alınmasını gerektirir.

Tesis güvenliği ve verimliliğin artırılması ,üretim  sorunlarına yol açabilir. Açıkçası, hava kalitesi bu hedeflere ulaşmada önemli bir faktördür. 

Nasıl olmalıdır?

İyi tasarlanmış bir duman ve toz emiş sistemi  üniteyi - kabin, motor, fan, kontrol paneli, güvenlik özellikleri, filtreler - tek bir birleşik tasarıma dönüştürmek için gerekli her bileşeni birleştirir. 

Bu sistem hazırsa  olması gereken tek şey, basit elektrik ve basınçlı hava bağlantılarıdır. Alıcılar genellikle kabin ve mekanik aksamları ayrı ayrı belirtmek zorundadırlar ve daha sonra bireysel bileşenleri bağlamak  için saatlerce veya günlerce işçilik masraflarıyla karşı karşıya kalmaktadırlar. 

Bu daha karmaşık kurulumla bir araya getirilen uygun uyum ve performansın daha pahalı ve zorlayıcı olmasını sağlar. Bugün, eksiksiz bir paket seçilmesi, tek tek bileşenlerin kaynağı ve özelliklerinin belirlenmesi veya daha karmaşık bir kurulumun programlanması ve koordine edilmesi ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. 

Kablolu Cihaz:

Ayrıca, Nakliye öncesinde tamamen monte edilen üniteler, üreticiden ayrılmadan önce uygun şekilde kontrol edilip test edilebilir. Elbette, bu bir kabinin bütünlüğünü sağlamak için tüm önemli sızıntı testini içermelidir. Entegre kabin, motor fan ve partikül tutucu üniteli tam fonksiyonlu kolektör, kurulumu daha kolay olacak akıllı bir tasarımın bir göstergesidir.

Yıllar boyunca, toz ve duman toplayıcının performansını iyileştirmenin en iyi yolu, bazı işlevleri otomatikleştirmek için kabine monte edilebilecek uygun bir kontrol paneli bulmaktı. Bu iş için genellikle bu eklenti ekipmanı kablolamak ve kurmak için bir elektrikçiyle sözleşme yapmak zorundaydı. Ancak şimdi bazı firmalar - yenilikçi olanlar - yardımcı bir kontrol sistemi eklemek veya kurmak zorunda kalmadan tüm süreci otomatikleştiren sezgisel bir elektronik kontrol paneli içeren havalandırma ekipmanı tasarlıyorlar. 

 Kontrol sistemlerini değerlendirirken, bir kaynakçı veya makine operatörü çalışırken anlık olarak çalışan ve durduranları arayın. Dijital dokunmatik ekran arayüzüne sahip entegre kontrol paneli olan bir kolektör, temiz, şık ve çok daha etkilidir.